Bakınız ve söyleyiniz:

kisanak-tugluk-bw-cropMedyada Taha Akyol gibi “kanaat önderleri”nin sık sık, okurların kafalarını tıkabasa doldururcasına tekrarlamaktan hiç bıkmadıkları bir tema var: Kürt sorununda eğer çözüm dedikleri öyle tecelli edecekse, Kürdistan Kürtlere emanet edilemez. Neden edilemezmiş? Çünkü, neredeyse kırk yıldan beri Güney Doğuda süregelen olaylar (savaşıyla olsun, barışıyla olsun) “terör örgütü” denilen PKK’nin Kürt halkı üzerinde etkisini ve nüfuzunu ileri derecede artırmış. O kadar ki, PKK ile arasında bilinen ve bilinmeyen sıkı bağlar olduğu söylenen Halkların Demokratik Partisi Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olma umudunu neredeyse hepten çökertecek kadar çok oy almıştır!

Yani demek ki sandık her zaman AKP’den ve Devletten yana, Taha Akyol gibilerini sevindirici bir sonuç vermiyor. Bir başka deyişle Kürt seçmeni ve halkı o seçimde Allahın bütün iyiliklerini Kürt halkına hediye olarak sunmakla övünen AKP’ye oy vermedi. PKK’nın el altından yönetmekte olduğu iddia edilen Halkların Demokratik Partisi %10 seçim barajını fersah fersah aşan oylarıyla Kürt seçmeni ve Kürt halkı tarafından onaylanmıştır, yani iş resmen seçmene kaldığında Erdoğan’ların, Davutoğlu’ların ve şunun bunun AKP’si Kürt seçmenin yarısının bile oyunu alamıyor!

Hükümete ve muhalefete yandaş her türden gayretkeş söyleme rağmen sahadaki gerçeklik kendini her seferinde açık ediyor. PKK hiç de AKP’li hükümet erbabı ve yandaş medya söylemlerinde beyan edildiği gibi, Kürt siyasi ve sosyal kimliğine yabancı bir unsur değil, Kürt kimliğinde yansıyan realitelerin, arzuların, özlem ve iradenin kendisidir.

Kürt kimliği, TC tarafından yaratılıp Kürtlere izafe edilen asimilasyoncu eğilimlerden gittikçe arınmakta olduğunu her fırsatta göstermektedir.

Bunun en iyi örneğini, Kürt halkının kendi seçtiği Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Van milletvekili Aysel Tuğluk gibi kadın militanların söylemlerinde bulabilirsiniz. PKK’nın en katıksız tanımı Kürt kadın kimliğinin son yıllarda kendine malettiği kazanımlarda görünecektir, eğer bakmasını biliyorsanız.