Buna “siyaset” denilemez

delilik-garcin-rszCHP milletvekillerinden biri mecliste dayanamadı, ağzından kaçırdı, C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “doktorluk” olduğunu söyledi. AKP’liler haklı olarak itiraz ettiler. Çünkü bu açıkça hakaretti, Erdoğan’ı aşağılamaktı.

“Erdoğan doktorluktur” demenin ne anlama geldiğini Türkiye’de hemen herkes biliyor. İma edilen doğru olsa bile bu bir “insani durum” olurdu, istismar edilmesi, siyasette kullanılması ise ahlaksızlıktan başka bir şey olmazdı.

C. Başkanı Erdoğan’a “doktorluk” diyen, demese de böyle olduğunu düşünen milyonlarca insan var. Bu insanlara Aziz Nesin aptal demişti, haksız değildi. Siyasi bir konuyu psikiyatri konusu olarak görmek siyasi ahmaklıktan başka bir şey değildir.

Birincisi, Erdoğan yaptıklarını tek başına yapmıyor. Ortada bir parti var, iktidar var. Bu iktidarı cansiperane destekleyen bir iş dünyası var. Ona oy veren 25 milyon insan var. “Doktorluk” birine bu desteği kimse vermez.

İkincisi, Erdoğan’ın “akıl almaz” sözler söylemesinden ve yapmasından hareketle de ona “doktorluk” denmesi, destek verenlerin de doktorluk olduğunun söylenmesidir ki, bu da Türkiye’nin delirdiği anlamına gelir. Oysa Erdoğan’ı destekleyenlerin, desteklemeyenlerden daha “akıllı” olduklarını ben buradan söylüyorum. Söylediğim bilimsel değildir ama “siyasi doğru”dur. Belki “akıllı” dememe itiraz edilebilir. Onu da “işini bilir”, “kurnaz” ya da “menfaatperest” diyerek düzeltirim, sonuçta gene ben haklı çıkarım.

Üçüncüsü ve en önemlisi, Erdoğan’ın “doktorluk” olduğunu söylemek, onu aklamak, 15 yıldır Türkiye’ye ve Türkiye halklarına yaptıklarının sorumluluğundan kurtarmak anlamına gelir. Siyasette yapılıyorsa, işte asıl “delilik” budur.