HDP’nin hataları

diyarbakir-bw-crop7 Haziran’da HDP’ye oy ve destek verenlerin bir kısmı 1 Kasım’da bu desteklerini geri çektiler. CHP’ye ve MHP’ye gitmeyen bu destek besbelli ki AKP’ye gitti. Ve bu kesimin sözcüsü durumundaki yazar-söyler takımı 1 Kasım’dan bu yana HDP’yi, üstelik Erdoğan ve Davutoğlu’nun ağzıyla suçluyor. “HDP terör siyasetini ve PKK’yı reddetmedi” diyor. Bu sinsi, kurnaz, menfaatçi, ahlak düşkünü sefil kesimin HDP’ye verdiği oyu tek tek saymak bile mümkündür; bini geçmez. HDP’nin açık düşmanları bu “dostlarından” daha kıymetlidir.

Geldik Diyarbakır’a, Sur, Cizre, Silopi katliamlarına ve tehcirlerine, “hallettik” dedikleri yerlerde ceset parçalarının toplanmasına... Bu kesim eleştirmeyi hafif buldu, ağzını iyice bozdu. HDP’ye, “Hakettin, iyi oldu” demeye başladılar. Kürt siyasetine düşmanlaştılar. Erdoğan, Davutoğlu, Bahçeli ve Baykal’ın pozisyonuna geçtiler. Böyle olacağı belliydi, oldu, denilmemeli.

Şimdi sıra, son Ankara katliamını gerçekleştiren canlı bombanın matemine katılan HDP Van milletvekilini yoketmeye gelince, HDP’yi eleştirenler arasına Türkiye solundan da katılanlar oldu. Bunlar “HDP intihar etti” dediler. Böyle söylemek, bilmeden ve istemeden HDP’yi linç kampanyasına katılmaktır. Vatan Partisi’ne ya da Soner Yalçın’a yakışır ama HDP’ye eleştirel destek verenlere yakışmaz. HDP’ye asıl destek verilmesi gereken bir dönemeçte bu tutum politikada, bir tekme de sen vur anlamına gelecektir. Siyasette bazen “intihar etmek” de olur. Sen durduğun yeri korursun, başkaları senin karşında birleşir. Böylesi durumlarda “intihardan kaçınmak” düpedüz ricat anlamına gelecektir. Türkiye’de bugün öyle bir noktaya gelindi ki , Kürt halkının yaşama hakkını savunmakla HDP’yi savunmak aynı şey oldu. Bu noktada HDP’nin “yanlışları”nı kaçınılmaz yanlışlar olarak görmemiz gerekir.

HDP’yi politika yapamaz hale getiren, bir yanıyla Türk devleti, diğer yanıyla PKK’dır. Türk devleti Irak’da ve Suriye’de PKK ile savaşmamakta, yarışmaktadır. Suriye ve Irak’ta bombalamak istediği çok yer ve çok kişi vardır, en başta da Esad’la birlikte Rusların ve Amerikalıların başına bomba atmak istemektedir. Bu işi yapamadığı için içeride toplarıyla Kürt kentlerini, dışarıda ise uçaklarını ıssız Kandile gönderip dağı taşı bombalamaktadır. Eşeğini dövemediği için semerini dövmek denir buna, tehlikeli bir durumdur, çünkü semeri de dövemediği zaman sıra “BİZE”, seyirciye gelecektir.