Aristo solu

ankara-patlama-bw-cropAnkara’da askeri servis araçlarına yapılan ve 28 asker-sivilin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının PKK-YPG tarafından gerçekleştirildiğini başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı.

Hemen ardından C. Başkanı Erdoğan da ABD’ye, “Sana PYD-YPG’nin terörist olduğunu söylüyorum, inanmıyorsun, şimdi inanırsın artık” diye seslendi. Siyaset böyle konuşunca şüpheler devlete yöneldi. “Eylemi derin devlet veya MİT, PYD ve YPG’nin terör örgütü olduğuna ABD’yi inandırmak için gerçekleştirmiş olabilir” diye düşünüp yazanlar oldu. Bunlar arasında ömrünü sol siyasete harcamış olanlar da vardı. Aristo mantığı ya da Mahir Kaynak yöntemi kullanılınca öyle çıkıyor.

Ben kefilim, devlet yapmamıştır. PKK yapmıştır. Hatta daha anlaşılır olması için “Kürtler yapmıştır” da diyebiliriz. Olayda siyasi mantık aranırsa, PKK’ya ve YPG’ye yarar sağlamak şöyle dursun, zarar veren bir eylem, bu açık ama olay “politik” değil.

Olay bir “intikam eylemi”dir. Bu tür olaylarda mantık aranmaz. Şu sıra Diyarbakır’da, Şırnak’da, Mardin’de cereyan eden olaylarda bir mantık var mı? Çocuk yaşlı demeden yüzlerce Kürt sivil öldürüldü, 1 milyona yakın insan yurdundan edildi. Mantık bunun neresinde? Yapılan “devletin intikamı” olunca buna tepki olarak gelen intikam eylemlerine de şaşırmamak gerekir.

Türkiye Kürdistanında son üç aydır yapılanlarla, İttihatçıların 1915 ve devamında Ermenilere yaptıkları “şekil olarak” benziyor. İçerik olarak da benzeyip benzemediği ayrı bir konudur, hukuk işidir ve bu elbette ileri bir tarihte yapılacaktır. Bu muameleye tabi tutulmuş bir halkın intikam eylemlerine girişmesi şaşırtıcıdır. Elbette bundan Kürt siyaseti zararlı çıkmaktadır ama önlenemez olduğu da bilinmelidir. 1915 ve devamında Ermeniler de bir çok intikamcı “terör örgütü” kurup İttihatçıları öldürdüler. Yaptıkları suikastler o günkü Ermeni davasına zarar veriyordu. Hatırlayın; Ermeniler Kafkasya’da kendilerine bir yurt ve devlet edinme savaşı içindeyken, bu amaçları Kemalistler tarafından “meşru” görülürken Sait Halim, Talat, Cemal gibi İttihatçı önderleri öldürmek akıl karı değildi. İntikam eylemlerinde akıl aranmaz.

Olaya bu şekilde bakılması çözümün nerede olduğunu görmeyi de kolaylaştırır.