Siyasal strateji

baykal-bw-cropDeniz Baykal Kılıçdaroğlu’nu, Erdoğan’ın Kürtlere karşı giriştiği kıyama ve akıl dışına çıkmış Suriye politikasına yeterli desteği vermemekle suçladı. Herkes şaştı. Oysa şaşırmamak gerekir. Deniz Baykal “devlet adamı”dır ve eğer devlet Erdoğan ve AKP olmuş ise, Baykal da Erdoğan’ın ve AKP’nin adamıdır.

Baykal’ın hesabı şudur: Türkiye “Sırat Köprüsü”nden geçmektedir. Erdoğan ve AKP ile köprüyü geçemeyecek, duvara toslayacaktır. Zaten bir süredir siyasetin iplerini eline geçirmekte olan Ergenekon sürece müdahale edecektir. Müdahale, Nihat Erim tecrübesinden de bilindiği gibi kendine “dirayetli” bir başbakan arayacak ve bunu da Baykal’da bulacaktır. Adamın “çapı” budur.

Yeni bir siyasal strateji oluşturmaya niyeti ve hevesi olanlar Baykal’a kızmak yerine, ondan yararlanabilirler. Örneğin Kılıçdaroğlu, onu Erdoğan’ın yanına iterek CHP’nin dışına veya çöpe atabilir. Tam zamanıdır. Ancak bu, Baykal’ın önerdiğinin tam tersini yapmakla, Kürt kıyımına karşı çıkarak Suriye’de Esad’ın yanına geçmekle olabilir. Kılıçdaroğlu istiyorsa bunu başarabilir. Çünkü AKP’in son yarım yıldır Türkiye Kürtlerine karşı giriştiği kıyam, Kürt sorununu aynı zamanda insani bir sorun haline getirmiştir. Suriye’de Esad’ın yanında yer almak ise CHP açısından “fabrika ayarlarına dönmek” olur.

Asıl önemli olan ise, HDP’nin bu fırsatı görüp değerlendirmesidir. HDP Kürt darlığından çıkarak Kılıçdaroğlu CHP’si ile “Demokratik bir siyasi blok” oluşturmaya yönelmelidir. AKP’nin Kürt siyasetine “yeterince destek vermeyen” CHP, bir adım daha atarak bu pis ve kan emici siyasetin karşısına geçebilir. CHP’yi cesaretlendirmek ve buna özendirmek gerekir.

Baykal’dan bu desteği vermesini bizzat AKP’nin veya Erdoğan’ın istediğinden emin olabiliriz. Bu desteğin “halk karşılığı” binde yarım bile değildir. Ancak şu görülmeli: Kritik hallerde “halk desteği” % 50 bile olsa bir işe yaramaz, fakat binde yarımlık “Jakoben” bir destek çok işe yarar. Çünkü AKP % 49 halk desteği ile fakat iktidarda “iğreti” durmaktadır.

Bu analiz terazinin diğer kefesini de görmemizi sağlıyor: AKP’ye karşı “kitle siyaseti” işe yaramadı, yaramıyor ve asla yaramayacak. Bu nedenle gerçekten jakoben olan bir siyasal stratejiye ihtiyaç var. CHP de, HDP’de bugün bu nitelikten çok mu çok uzakta duruyorlar. Meclis komisyonlarında “yeni anayasa” ya da “adaletli bütçe” arayışındalar. Oysa siyasetin bu türü bakımından atı alan Üsküdar’ı çoktan geçti.

Jakoben siyaset Kemalizmin tam karşısında bir yerdedir.

HDP’ye niyet, CHP’ye cesaret dileriz.