Türkseverlik

putin-bw-cropTürk askeri bir Rus savaş uçağını düşürdü, AKP’nin oyu yükseldi. Putin, “Erdoğan ve ailesi kaçak petrol ticaretinin içindedir” dedi, ve biz dışarıdan gelen her suçlamayı “milli dava” haline getirdiğimiz için AKP’nin oyları gene yükseldi.

Erdoğan’a ve partisine dönük her suçlama AKP’nin oylarını artıracaksa, bu günaha ortak olmamak için başka şeylerden söz etmeliyiz. Putin’den mesela.

***

Türkiye’nin başına geldiği için zaten biliyoruz; Putin de Rusya’nın başına gelen büyük bir bela. Buna bakılarak Türkiye’nin de başına bela olabileceği ihtimali gözden ırak tutulmamalı ama, ortada büyük bir abartma var. Putin başkanlığındaki Rusya “ayı”ya benzetildi, hatta Cengiz Çandar, “Rus ayısı ile dansa kalkan yerine oturamaz, çünkü ayı istemezse bu dans hiç bitmez” dedi, herkesi korkuttu. Oysa Putin’i herkes biliyor artık; “Savaşın kıyısında poz vermekten hoşlanan bir teşhirci” (T.Ağaoğlu), “para” yöneticisi, oligark... Batı’nın yardımıyla yıktığı Sosyalist Rusya’nın güç ve itibarının aynen kendine intikal ettiğini zanneden bir zanlı. Oysa, doğru-yanlış, sanal-gerçek; o Rusya’nın arkasında üç buçuk milyar insan vardı. Putin’in arkasında kim var, sosyalist kamu mülkünü bir gecede ele geçirmiş üç-beş dolar milyarderinden başka.

Ama demek Türkiye’den öyle görünmüyor. Putin-Erdoğan atışması Türk ulusalcılığının (vatansever, yurtsever, cumhuriyetçi vb.) bitini kanlandırdı.

Bazıları Putinci oluverdi. Rusya’nın yeni yetme bankerleri Erdoğan’ı yıkacak, ve Türkiye AKP’den kurtulacak! Erdoğan’dan kaçarken Putin’e yakalanmaktır bunun adı. Nihilizm bile değil, soytarılıktır. Bunların içinde, “Her aileden 1 kişi HDP’ye oy versin ki, Erdoğan yıkılsın” diyenleri de vardır.

Erdoğan düşmanlıkları sempatik geliyor ama...

***

Ulusalcı ana akım ise Putin-Erdoğan kavgasını Türkiye-Rusya kavgasıymış gibi gördüğünden, Putinci değil Erdoğancı oluverdi. Bunlar “Çar” Putin’den kaçarken “diktatör” dedikleri Erdoğan’a yakalandılar. Ayrıca diktatörlük bu Türkseverler için, ahval ve gidişat nedeniyle ve de örneğin, dışarıda Putin’in, içeride Kürtlerin anladığı dilden konuşmak demek olduğu için kurtarıcı bir kavram haline geldi.

Rus emperyalizmine karşı antiemperyalizm de olabiliyor.

Bu Türksever sevgi ve muhabbet Tayyip Erdoğan’ı o derece bunalttı ki, Türkiye İnovasyon Haftası’nın kapanış konuşmasında (5 Aralık Cumartesi) ne dese beğenirsiniz:  “......... Atatürk’ün torunlarıyız!” Yaratıcılık ve “yenilikçilik” budur işte. Vatancılar, ulusalcılar, yurtseverler... Dün Kasım, bugün aralık; AKP’nin oyları 49 buçuktan 53 buçuka çıkıverdi. Ha gayret demeli yurtsever ve Türkseverlerimize, ha gayret, tezek kokusu sarsın Türkiye’yi, gör bak 70 buçuğa bile çıkar AKP.