Mühür

camlica-camii-bwÇamlıca camii ne olacak? Orda mı kalacak, yoksa yıkılacak mı? Kim niye yıkacak?

Bu tartışmayı İslamcı siyasetçi Temel Karamollaoğlu, “Kimin aklına gelirdi 60 bin kişilik camiyi Çamlıca’nın tepesine dikmek” diyerek başlattığına göre bir bildiği vardır. Dahası ona en güzel cevap, “O cami değil ‘MÜHÜR’dür!” diyen sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan geldi.

Bizansa karşı İstanbul’da yeterince MÜHÜR bulunduğuna göre bu cami neyin mührüdür?

“Laik Kemalist Cumhuriyet’e karşı bir MÜHÜR’dür” yorumunu yapanlar da var. Bu yorumu akla-mantığa aykırı bulanlar İslamcı şair İsmet Özel’e sorabilirler.

Devamını oku...

Yapay(laşan) zekâmız

yapayzeka-robotlar-bwÇıkıp gelen ve geleceğimizi belirleyeceği varsayılan ‘Yapay Zekâ’ hayranlığı hepimizi kuşatacağa benziyor.

Teknoloji hayranlığı dersek hafif gelir, kapitalizm hayranlığına dönüşme istidadı var.

Sovyetler Birliği’nin yıkılış sürecinde tıpkı böyle olmuştu.

Bir de şu var: Acaba teknolojinin baş döndürücü gelişmesi insan zekâmızı yapaylaştırdığı için mi bizler “Teknolojik Zekâ”yı totemleştiriyoruz?

Stalin’in 66. ölüm yıldönümünde gele gele aklıma bu geldi.

‘Beka’ ekonomisi

tsk-f16-crSekiz aydır Türkiye’de ekonomik kriz var diye kıyamet kopuyor. Bibermiş, soğanmış, AKP iktidardan gidiyormuş.

Evet, enflasyon, faizler, kredi daralmaları vb. var da, niçin var? Bu konuda herkes yalancı veya tahrifatçı iken doğruyu söylemekten sadece sayın C. Başkanı Erdoğan korkmuyor; “Yok biber, yok soğan, sen bir tek kurşunun fiyatını biliyor musun?” diyerek, hepimize ekonomik gerçekliğimizi öğretiyor.

Azıcık düşünsek biz de göreceğiz, kaç dolardır mesela bir “F-16 Sortisi”, biliyor muyuz?

Kendiyle tutarlılık

malevich-crSosyalistlikten geriye hiçbir şey kalmadığı zamanda bile bir şey kalır: ‘Kendiyle tutarlılık’!

Solun ‘şurası’, ‘burası’ yanlıştır veya doğrudur fark etmez, düpedüz “dava gütmek”tir. Güdülen şu ya da bu dava değil, nihai bir davadır. ‘Kendiyle tutarlılık’, davası ile tutarlılıktır. HDP 31 Mart gibi kıytırık bir dava için, güttüğü asıl davasına kazandığı seçmenini güç duruma sokmuştur.  Anlayana…

Çıkış yolu

tusiad-49gk-bwEkonomi… tıkandı fakat bir vuruşta açılır. Dolar cinsinden “Varlık Vergisi” veya bankalardaki Dolar mevduata el konulması…

İmkânsız değildir; 1 YILLIK “GEÇİCİ FAŞİZM” bu işi çözer. Bize ne, TÜSİAD düşünsün…

İhtimal

hdp-yemaye-crCHP kendini dağıttı; HDP C. Başkanı sayın R. Tayyip Erdoğan tarafından, biraz da sayın Devlet Bahçeli hatırına “terörist” yapıldı; yapacak bir şey yok.

Bir ihtimal HDP, “Bebek katili Öcalan” söylemini devlete unutturmak amacıyla bu konuma, biraz da kendi iradesiyle yürüdü geldi. Doğrusunu yaptı. Cumhur İttifakı’nın nasırına bastı. Nisan ve sonrasında kaldığı yerden devam edecek yeni bir “çözüm süreci” görünüyor gibi.

Bizim “beka”mız

maduro-konusma-crDuydunuz: Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaidó kendini devlet başkanı ilan etti. ABD Başkanı Donald Trump aynı anda Guaidó'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını duyurdu; bunu da duydunuz.

Kendimize gelelim. ABD Latin Amerika’da kırk yıl önce de bıraktığı kendi klasiğine geri dönüyor. “Sarı Yeleklilerin kurtuluşu için Avrupa’da ‘reel sosyalizme’ geçilmeli” diyen felsefe işportacısı Žižek bile gidişatı gördüğüne göre, dünyanın bütün solcuları hemen birleşip, 1990-2018 arası yazıp söylediklerini hepten unutup kendi klasik tarihi pozisyonlarına geri çekilmelidirler.

Bu önermeye itirazlar hemen başlayacaktır, kimin ne diyeceğini sosyal medyadan izleyebiliriz. (24 Ocak 2019.)

“SAY”dırmak

say-konser-bwFazıl Say, C. Başkanı R. Tayyip Erdoğan’ı konserine davet etti, önünde eğilerek tebriklerini kabul etti. Sonra…

Fazıl Say Mustafa Kemalist olduğu için “Laikliği” ve “Cumhuriyeti” ve bu temelde kurulu “modern hayatımızı” bir kalemde “diktatör Recep Tayyip Erdoğan”ın ayakları altına sermiş oldu.

Genetikten ulusalcı solcular köpürdüler: Vay “dönek”, “satılık”, “işbirlikçi”, “hain”!... Yıldırım Türker ve Ragıp Duran bile…

Düzeltelim:

Devamını oku...

Zamanlama

hdp-temelli-bw-crHDP Genel Başkanı Sezai
Temelli kendinden menkul
adam, koltuğun boş durmaması içindir, semboliktir;
“vasi”nin AKP ile uzlaşma arayışını seslendirmektedir;
fazlası da beklenmemeli, üstüne gidilmemelidir; zamanı
değildir.

Geç Temelli’yi, HDP şu an
hepimize lazımdır; CHP kırılıp
dökülürken yerel seçimlerde
iktidarı sallayacak bir siyasi güç
arıyorsak bu HDP olabilir.

Tarih “tarafsız”dır

mkemal-canakkale-crYılmaz Özdil M. Kemal’i yazdı, Kırmızı Kedi Yayınevi bastı, ilk baskı 500 bin satıldı!

Yazarı, kitabına aldığı, Abdülhamit’ten –meali şu olan– bir alıntı veriyor: “Çanakkale Harbini M. Kemal kazandı. Allah razı olsun. Beni M. Kemal ile tanıştırın.”

“Abdülhamit’in Hatıratı” isimli kitabın sahte olduğu,

Süleyman Nazif tarafından yazıldığı,

İsmet Bozdağ tarafından ekleme yapılarak yayınlandığı,

Sabahattin Selek ve Osman Yüksel Serdengeçti tarafından da basıldığı bilinir. Orijinalinin Almanya’da olduğu söylenmiş fakat bugüne kadar ortaya çıkarılamamıştır.

Yılmaz Özdil çok satan bir yalanı yazıyor, Kırmızı Kedi basıyor…

‘MustafaKemalist’lerin yeni yöntemi, İslamcı AKP’lilerin yalancılığını yalanla dengelemek mi?