Demir ağlarla ördük Taksim’i dört baştan

Tayyip Erdoğan Taksim Meydanında süren 1 Mayıs yasağını 2010'da kaldırmıştı. Her sene sendikaların ve solun Taksim ısrarı çatışmalara ve coplu, gazlı şiddete sahne oluyordu.

O yıl yasağı kaldırmasının nedeni Eylül ayında yapılacak Referandumun sonucundan çok çok emin olamamasıydı. Sonraki üç yıl yasaksız geçti, ama bu yıl yasak geri geldi. Bahane olarak Taksim'deki inşaat gösterildi. Bahane o kadar belliydi ki İstanbul Valisi inşaatın önünde kürsü kurdurarak açıklama yaptı. Böylece Taksim'in şimdiki halini görmemiş TV izleyicileri yasağa hak vereceklerdi.

Ne var ki TV kameramanları Meydanın bomboş olan diğer yanlarını da gösteriyorlardı. Taksimin ne durumda olduğunu çıplak gözle görmemiş olanlara söyleyelim: Alan'ın sadece Elmadağ'a giden Cumhuriyet Caddesi'nin ağzı inşaat nedeniyle kapalıdır. Diğer geniş kesimleri tamamıyla mitinge elverişlidir. Nitekim kısa süre önce Polis Günü bu alanda kutlanmıştır.

Yetkililer inşaat nedeniyle 1 Mayıs burada yapılamaz demekle yalan söylemektedirler.

Tayyip Erdoğan da 30 Nisanda yaptığı konuşmada “Biz 21.5 milyon oya sahip bir parti olarak mitingimizi Kazlıçeşme'de yapıyoruz” diyerek konuyu saptırmıştır. Konunun önemini bilmiyor olamaz.

Tayyip Erdoğan ve eski İstanbul Valisi şimdiki İçişleri Bakanı Taksim yasağı için seferber olmuşlardır. İstanbul'da fiili sıkıyönetim ilan edilmiş, deniz ulaşımı ve bir çok yolun trafiğe kapatılmasıyla yasak 1 Mayıs'a gitmeyenlere de yaygınlaştırılmıştır.

Barış bahanesiyle Tayyip Erdoğan'a yeniden övgüler düzmeye başlayan muhipler ve muhibbeler sus-pus olmuşlar yasağa karşı çıkmamışlardır.