ÖYM'ler kalkmadı, sayıları arttı

Çirkin politikacının sahtekârlık ve yalancılığının utanç verici örneklerine tanık olmaya devam ediyoruz.

“Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırdık” yalanıyla,
a) onların sayılarının arttırılması,
b) ellerindeki davalar sonuçlanıncaya kadar mevcutların devam etmesi bunun en yeni örneğidir.

AKP ve onun genel başkanı zaman zaman yaptığı gibi bir gece baskınıyla saat 23.00 civarında verdiği değişiklik önergesiyle ÖYM’lerin yerine Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri’ni getirdi. Değişikliğin kamuoyunda tartışılmaması, demokratik itirazların yasadan önce oluşmaması için böyle yaptı.

Ayrıca ÖYM’lerdeki “özel yetkiler” yargıda etkili Nur Cemaati tarafından (MİT Müsteşarı vakasında da görüldüğü gibi) bazen hükümete karşı da uzandığı için onlara gözdağı vermek gerekiyordu. Çünkü o 1-2 günde Nurcu TV kanalını izleyenler sürekli olarak ÖYM’lerin kalmasını savunduğunu görmüşlerdir. CHP’lilerin savlarına göre Cemaatten gelen baskılar etkili olmuştur.

Bugün ÖYM sayısı 8’dir, yeni yasayla bölgesel mahkemelerin sayısının 30 kadar olacağı tahmin edilmektedir, mevcut 8 tanesi yeni dava almayacaklardır, ama kaç yıl işlevleri devam edecektir. Yani bunları da sayarsak özel mahkemeler devam edecektir.

Tayyip Erdoğancı olsun veya olmasın, haber görsel ve yazılı basında “ÖYM’ler kalktı” diye verildi. Öyle diyenler yeni yasa metnini incelemediler, yani Bölgesel Ağır Ceza Mahkemelerinin TMK denilen Terörle Mücadele Kanununa göre kurulacağını, özel soruşturma ve yargılama yetkileriyle donanacağını görmediler… ya da bilerek, isteyerek öyle yaptılar.

Bu riyakârlıktan yurttaş olarak azap duyuyoruz, Tayyip Erdoğan ve partisinden demokrasi misyonu bekleyenlerin ve bu arada Yetmez Ama Evet diyerek Erdoğan’a manevi destek vermiş olanların ne hissettiklerini de merak ediyoruz. Ama aralarından hiç biri çıkıp açık yüreklilikle yanlış yapmış olduklarını söyleme cesaretini gösteremiyor. Veya yanlış yapmadığını düşünüyor, yani Erdoğan’dan misyon beklemeye devam ediyor.