Özgürlüğün pazarlığı olmaz

Başbakan R. T. Erdoğan, PKK ile bir müzakere süreci başlattı. Süreç, aynı zamanda bir pazarlık. Erdoğan, yeni bir anayasa ile başkanlık sistemi kurmak istiyor. Bunun için mecliste ilâve bir oy desteğine ihtiyacı var. Bu desteğe karşılık PKK’nın taleplerini karşılayacak, PKK da silah bırakacak.

PKK Tayyip Erdoğan’a başkanlık sisteminin ve başkanlığın yolunu açarak talep ettiklerinin ne kadarını alacak? Bu bizi asla ilgilendirmiyor. PKK, silahlı mücadeleden vazgeçmek karşılığında taleplerini en aza indirmiş veya azamiye çıkarmış olabilir, kendi bileceği iştir. Türk solunun büyük çoğunluğu, komünistler, sosyalistler, hakiki demokratlar, hümanist liberaller, vb. PKK’nın meşru siyasetine destek vermekle, sadece Kürt halkının istediği biçimde yaşamasına ve varolmasına destek vermektedirler. Bu, nereden bakılırsa bakılsın, mükemmel bir duruştur, tutumdur ve siyasettir. Çünkü desteklenen Kürt halkının özgürleşmesidir.

PKK veya BDP, Erdoğan’la yürüttüğü müzakerede Kürt halkını özgürleştirecek olan azami taleplerini elde etsin isteriz. Buna karşılık PKK’nın Erdoğan’a verebileceği tek bir şey vardır; o da silahtan vazgeçmektir. Silaha Kürt halkının özgürleşmesi için başvurulmamış mıydı? BDP’ye verilen 3 milyon oy bunun için değil miydi?

Ama BDP Recep Tayyip Erdoğan’la, onun Başkanlık sistemi hayaline güç veren bir müzakere süreci yürütemez. Çünkü bu durumda Erdoğan BDP’nin karşısına pazarlık unsuru olarak Türk halkının kaderini koymuştur.

PKK-BDP’nin bu kapsamda bir müzakere yürütmesi Türk halkına ve onun kaderine açık bir “tecavüz!” anlamına gelir.

Kürt özgürleşme siyasetine destek veren Türk solunun büyük çoğunluğu, komünistler, sosyalistler, hakiki demokratlar, hümanist liberaller, vb. –her kimse bunlar–, bu desteği, karşılık beklemeksizin, bir dayanışma, bir jest veya belki bir vefa olsun diye verdiler, veriyorlar. Ama Türk halkının kaderine “tecavüz!” hakkını asla vermiyorlar.

Siyaset çok ama çok dikkat isteyen, yanlış yapmaya sadece bir kere imkân veren bir sanattır. Bizden hatırlatması.