Patriot

AKP iktidarı çok vatanperver.

O kadar vatanperver ki, Suriye'yi parçalayarak İran'ı daha da kuşatıp tecrit etme ve boğma maksadıyla –her türlü kriminal, caniyane tertip ve komplo dahil– bir tür haçlı seferi yürütmeye kesin kararlı. ABD/NATO politikalarına bakıp, durup dururken Esat ve Baas düşmanı kesiliverdi. Ne zamandı r Fransa'nın sosyal demokrat yeni başkanının da sinsice ateşini körükleyip durduğu o politikaların Suudi kralları ve Katar şeyhleriyle kol kola ve kucak kucağa baş destekçisi oldu. Halen de en gayretli ve fedakâr taşeron uygulayıcısı. Kimi durumlarda daha da ileri gidiyor, öncü oyun kurucusu olmaya kalkıyor. Bunu sadece vatanperverliğin değil, Ortadoğu İslam aleminin kendi kendine üstlendiği Başağası sıfatına lâyık olmanın da vazgeçilmez gereği sayıyor. Tam bir gelin güvey olma hâli ama… işte öyle!

AKP devleti asla Suriye ile tek başına sıcak bir savaşa girmek ya da sürüklenmek istemez. Böyle bir şey ya olursa diye ödü kopar. İyi ki de öyledir. Ama nerde olursa olsun bir NATO operasyonunun dışında kalmaya da ne aklı, ne yüreği yeter. O nedenle, TC'nin sittin senelik Batılı dostlarıyla birlikte bölge halklarının karşısında saf tutmaya her zaman hazırdır. Nitekim NATO planları gereği geçen yıl Malatya, Kürecik'te dikilen füze kalkanı adlı saldırı düzeneğinden sonra şimdi de ülke topraklarında patriot füze sistemleri konuşlandırılmasına kadar işi götürdü.

Bu patriotlar neye yarayacak? Salt savunma aracı oldukları söyleniyor. Bu zamanda Türkiye'ye kim saldırır? Suriye mi? İran mı? Irak mı? Hangisine karşı acil savunmaya geçilecek, istemeye istemeye sıcak savaşa tutuşulacak? NATO güçlerinin İsrail devleti ile irtibatlı olarak İran'ı işgal ya da tâciz ve ağır tehdit hazırlığı bağlamında doğrudan bir inisiyatifi ve hazırlığı söz konusu değilse ne?

İşin dışından da, içinden de bakınca görünen yüzü bu!

ABD/NATO nereye saldırsa (Irak, Afganistan, Libya, Suriye, vb…) AKP devleti kambersiz hiç düğün olur muymuş diyerekten peşi sıra gidiyor. NATO'nun Suriye ve İran cephelerini Türkiye topraklarında ittifak güçleriyle birlikte açmaya dünden razı. Bunu –aynı 10 yıl önceki Irak teskeresi günlerinde olduğu gibi– her haliyle gösteriyor ve Türkiye'yi bölge halklarına karşı bir NATO saldırı üssüne çevirmeyi öngören Batı politikaları istikâmetinde üzerine düşeni yerine getirmeye koşarken, buna karşı çıkan her muhalefeti kara demagojilerle mahkûm etmeye çalışıyor.

Patriot'lar NATO planlarına uyularak güneydoğuda Suriye, İran ve Irak topraklarına karşı mevzilendirildi. Onlarla birlikte tam bilinmeyen sayıda Alman askeri geldi oturdu ülke topraklarına. Dahasının da geleceği, sayının binlere ulaşacağı anlaşılıyor. Birinci Dünya Savaşı öncesi ve savaş yıllarından bu yana bir ilk.!

Hayırlara mı, yoksa neye vesile olur, görürüz.